FBC ČESKÝ TĚŠÍN

Raport z Prague Games 2016

Vynikající úspěch těšínských florbalových nadějí!

Fantastický výsledek vybojovali mladší žáci FBC Autel Český Těšín, když se v konkurenci 35- ti týmů ze 4 zemí probojovali až do čtvrtfinále největší florbalové akce mládeže - Prague Games 2016.

Po třinácté se na začátku prázdnin sjeli do Prahy chlapci a dívky ve věku 12 – 18 let, aby poměřili své florbalové dovednosti a síly. Turnaje se od 6. do 9. července zúčastnilo přes 7000 hráčů v 381 družstvech, ze 12 zemí. Už po osmé mezi nimi nechyběli ani zástupci florbalového klubu z Českého Těšína. V kategorii do 12- ti let nás reprezentovali chlapci z družstev mladších žáků a elévů. V základní skupině C jim pořadatelé vylosovali 4 soupeře. ASK Lovosice LFP, Florbal Chodov, Tatran Střešovice a švýcarský Zug United.

Ve středu dopoledne jsme se utkali s Lovosicemi. V úvodu se hrálo dlouho bez branek a oba celky působily nervózně. Až jsme se těsně před přestávkou ujali vedení 2:0 góly Tomasze Grycze a Vojty Svobody. Druhý poločas už byl v naší režii. Postupně náš náskok navyšovali 2x Tomasz Grycz, 2x Lukáš Fukala a 2x Filip Szemla. Soupeř jednou brankou korigoval závěrečný výsledek na 8:1.

Důležitá výhra nás trošku uklidnila a nabudila na druhé utkání dne. V tom nás v podvečer čekal Zug. Z tohoto švýcarského města přijíždí každoročně nejpočetnější výprava. V každé věkové kategorii mají až 4 družstva rozdělené podle barev. My jsme se tedy utkali s jejich červeným týmem. Švýcaři začali lépe a brzo vedli 2:0. Naštěstí jsme se dokázali včas otřepat, zabrat a góly Filipa Szemly a Patrika Podeszwy jsme srovnali na 2:2. Pak opět skóroval soupeř, ale my dokázali rychle odpovědět. Na 3:3 vyrovnal Lukáš Fukala. Do poločasové přestávky jsme vývoj zápasu obrátili, když Filip Szemla upravil výsledek na 4:3 v náš prospěch. Vyhecované utkání pokračovalo pod bouřlivou atmosférou, kterou zajišťovaly početné skupiny fanoušků obou celků na tribunách. Soupeř sice vyrovnal, ale pak jsme šli do vedení zase my golem Filipa Szemly. Švýcaři ještě v závěru odvolali brankáře a tak mohl do prázdné branky zavěsit Tomasz Grycz a odstartovat tak radost z výhry 6:4 nad atraktivním a kvalitním soupeřem.

Další dvě utkání s oběma pražskými celky nás pak čekaly ve čtvrtek před obědem.

Ráno jsme nastoupili proti Tatranu Střešovice a v tomto zápase dostal šanci náš druhý brankář Ondra Frysz. Brzké vstávání, podcenění soupeře a nucený odpočinek dvou klíčových hráčů, zapříčinilo totální propadák v prvním poločase. Kluci hráli jako opaření a prakticky se zmohli jen na statické sledování narůstajícího náskoku soupeře. Poločasové skóre 0:8 bylo až moc kruté. Po přestávce se do branky vrátil Dominik Vágner, kluci se konečně probrali a obrázek hry se úplně otočil, bohužel už bylo pozdě. Druhý poločas jsme sice vyhráli 6:1, ale v konečném součtu to znamenalo porážku 6:9. V tomto utkání se gólově prosadili: Kryštof Rusz, Tomasz Grycz, 2x Lukáš Fukala a 2x Filip Szemla.

Závěrečný zápas ve skupině nás čekal s favoritem a pozdějším vítězem turnaje v kategorii B12, družstvem Florbal Chodov. Poučeni z předchozího utkání jsme začali zodpovědněji a dlouho se soupeřem drželi krok. Přesto měli pražští po celý průběh zápasu převahu. V prvním poločase jsme inkasovali 3 branky. Ani po přestávce se vývoj zápasu nezměnil a s ubývajícími silami protivník navyšoval skóre až na 1:8. Naši jedinou branku vsítil v samotném závěru Filip Klimek.

Nakonec jsme ve výsledkově zamotané skupině obsadili až 4. místo. Ale i to mělo jedno pozitivum, a sice to, že jsme do prvního kola play off nastupovali až v 11 hodin dopoledne a mohli jsme se tedy pořádně vyspat. Našim soupeřem byl další zahraniční účastník turnaje finský celek Merikoski SBT Kiowat 05 který obsadil 2. místo ve skupině F. Těšínští hráči vstupovali do zápasu natěšení a odhodlaní získat další zahraniční skalp. Oba soupeři začali zápas opatrně, vědomi si jeho důležitosti. Dlouho se hrálo bez branek. V té naší čaroval Dominik Vágner a ani jeho finský protějšek nezůstával pozadu. Teprve těsně před přestávkou jsme šli do vedení gólem Vojty Svobody. Branka do šatny nám pomohla a chvíli po návratu na hřiště zvýšil náš náskok Tomasz Grycz. Naši fanoušci, rodiče, sourozenci a kamarádi, kteří stáli okolo hřiště, nás hnali kupředu a soupeř jen těžko hledal recept na odvrácení porážky. Finům se ještě podařilo v závěru snížit, ale ani odvolání brankáře jim už k vyrovnání nepomohlo. Závěrečný hvizd rozhodčích pak odstartoval obrovský výbuch radosti a oslav na hřišti i v hledišti. Postoupili jsme do osmifinále!

Na oběd zatím nebyl čas a tak jsme si po lehčí svačince krátce odpočali vedle haly na louce u Vltavy. Osmifinálovým soupeřem nám byl další domácí celek Panthers Praha. Vyrovnané utkání, kdy ani jeden ze soupeřů neměl větší převahu a nechtěl udělat chybu, bylo opět gólově chudé. Do vedení jsme šli nejprve my, když se do statistik gólů zapsal Tomasz Grycz. Pražský celek však ještě do poločasu dokázal srovnat. Nikdo už pak gól nepřidal, a proto musely rozhodnout 3 série samostatných nájezdů. Prvního Pantera dokázal Dominik v naší brance vytlačit mimo střelecký úhel a svou svatyni ubránil. Náš první nájezd padl na bedra Martina Bujáka a ten s přehledem pražského brankáře překonal. Vedli jsme 1:0! Druhý panter se snažil Dominika rozhodit, ale to se mu nepovedlo a jeho střela mířila mimo branku. Jako druhý za Těšín si míček ustavil Lukáš Fukala, na nic nečekal, lehce se rozběhl a přesně mířenou střelou k levé tyči odpálil nálož neskutečného veselí. Oslavy, poskakování, objímání, plácání, pokřiky a děkovačky fanouškům nebraly konce. Postupujeme mezi nejlepších osm celků turnaje!

Ve čtvrtfinále jsme narazili na další švýcarský tým, konkrétně Seeland Selection. Soupeř poměrně rychle vsítil dvě branky a ve 13. minutě přidal třetí. Teprve pak jsme se dokázali prosadit i my a góly Filipa Szemly a Tomasze Grycze dotáhli na 2:3. Švýcarští ale opět kontrovali a do přestávky zvýšili náskok na 2:5. Po pauze nám ještě jeden gól přidali, ale pak jsme začali úřadovat my. Ve vlastním oslabení snížil Lukáš Fukala na 3:6. Jako další dostal míček do sítě Petr Buják. Soupeř opět odskočil na 4:7. A zase jsme byli na tahu my. Filip Szemla a Lukáš Fukala snížili na 6:7. Střídačka i hlediště bouřily a doslova vybuchly po vyrovnání na 7:7 Tomaszem Gryczem. Smrtelná rána přišla v čase 19:14, kdy nás švýcarský tým posledním gólem srazil na kolena. Pouhých 46 sekund nás dělilo od samostatných nájezdů a vidina semifinále dostala propastnou trhlinu. Zdrcení už jsme nedokázali zareagovat a s posledním hvizdem rozhodčích zaplavil hráče smutek z prohraného zápasu a vyřazení těsně před jistotou medaile. V tu chvíli si kluci v slzách neuvědomovali, že dokázali něco neuvěřitelného. Jako teprve druhému družstvu v historii těšínského florbalu, se jim podařilo dojít až mezi osmičku nejlepších a napodobit své předchůdce v kategorii B15 z roku 2014.

Jen pomalu po utěšování trenéry, realizačním týmem a přítomnými rodiči, jim tento úspěch docházel. Obrovské překvapení na ně pak čekalo v Těšíně, kde jim nástupiště zaplněné rodiči, prarodiči, sourozenci, kamarády a vedením FBC připravilo bouřlivé uvítání.

Český Těšín reprezentovali hráči:

Matyáš Baran, Tomáš Bocek, Martin Buják, Petr Buják, Ondra Frysz, Lukáš Fukala, Tomasz Grycz, Filip Klimek, Vojtěch Otta, Marek Pastrňák, Patrik Podeszwa, Kryštof Rusz, Vojtěch Svoboda, Filip Szemla, Dominik Vágner a Filip Vrubel.

Poděkování patří trenérům Zdeňkovi Ottovi, Přemkovi Svobodovi, Radimu Bárcimu a realizačnímu týmu ve složení Soňa Ottová, Petra Podeszwová, Markéta Ottová, Kristina Kurová, Alois Szemla a Radim Podeszwa, kteří po celou dobu turnaje zajišťovali hráčům perfektní zázemí. Rodičům a známým, kteří neúnavně fandili ať už přímo v Praze nebo na dálku. Městu Český Těšín za podporu florbalového klubu.